Yeah making money with paying app users is a pain. People are used to get everything for free and they don't understand what costs are there in the background. I think a big problem is the subscription. But with a one time payment, how would you calculate to cover the costs?
To be honest if you use an app daily for 1-2 hours I should totally be worth the 8-12 dollars a month.